Skip to main content
Logo print

Kampus Uniwersytecki | Legrand Poland

Kampus Uniwersytecki
08/12/2022

Kampus Uniwersytecki

Warszawa, Poland

Kampus Uniwersytecki na Powiślu w Warszawie.

Kampus Uniwersytecki na Powiślu w Warszawie to nowa siedziba wydziałów lingwistycznych przy ul. Dobrej 55, zaprojektowana przez autorską Pracownię Architektury Kuryłowicz & Associates i oddana do użytku w październiku 2012 roku.
Projekt został skrojony na nowe czasy, wyróżnia się zintegrowaniem nowego budynku z terenem Skarpy Warszawskiej oraz leżącym vis-a-vis gmachem Biblioteki Uniwersyteckiej. W budynku znajdują się laboratoria, pracownie językowe, komputerowe oraz sale konferencyjne. Nowy gmach wydziałów lingwistycznych składa się z dwóch kondygnacji podziemnych i czterech nadziemnych.

KAMPUS UNIWERSYTECKI


W kondygnacjach podziemnych zlokalizowano pomieszczenia techniczne magazyny biblioteczne, zaplecze gastronomiczne oraz część sal laboratoryjnych. W części nadziemnej znajdują się sale dydaktyczne i wykładowe, czytelnie, biblioteki, pomieszczenia przeznaczone do prac naukowych.

Osią gmachu jest wielokondygnacyjny hall główny biegnący wzdłuż całego budynku. Równolegle do niego przebiega ciąg czytelni przeznaczonych dla poszczególnych katedr i instytutów. Sale dydaktyczne zaprojektowane wokół 5 wewnętrznych dziedzińców, liczą 5 ogrodów tematycznych: germański, słowiański, francuski, śródziemnomorski oraz angielski. Zwieńczeniem budynku jest ogród dachowy z drewnianymi tarasami spacerowymi.

Gmach wykonano z nowoczesnych i ekologicznych materiałów. Ściana wzdłuż ul. Lipowej powstała z dwóch warstw szkła, z których jedna zabarwiona jest na żółto i zielono. Natomiast ściana północna obłożona od zewnątrz blachą miedzianą patynowaną z kolorowymi akcentami.

Budynek dydaktyczny kompleksowo wyposażono w niezbędne produkty Legrand:

- transformatory bezobsługowe z mostem szynowym 1250 m do rozdzielni głównej
- rozdzielnice XL³ 4000, XL³ 400, XL³ 160 z kompletną aparatura łączeniowa i zabezpieczającą
- analizatory EMDX³ które są współczesnymi miernikami parametrów sieci: prądów, napięć, mocy czynnej, biernej i pozornej, temperatury, współczynnika mocy i czasu pracy.

Mierzą one zawartość harmonicznych do 51-ej, sygnalizują przekroczenie wybranych parametrów. Dzięki modułom komunikacyjnym odczyt może być zdalnie wizualizowany na ekranie komputera, tabletu lub smartfona. Taki system zdalnego monitoringu „e.comuniaction” pozwala na znaczne oszczędności zużywanej energii, umożliwia sygnalizowanie zakłóceń w sieci elektrycznej i szybkie eliminowanie zagrożeń.