Artykuły i porady

POZNAJ ZABEZPIECZENIA NADPRĄDOWE I RÓŻNICOWOPRĄDOWE TX³ I DX³

Aparatura modułowa i pomiarowa

Legrand Polska wprowadza do swojej oferty kolejną generację dobrze znanej instalatorom aparatury zabezpieczającej S 300 i P 300. W artykule przedstawiamy dwie nowe serie o nazwie TX³ i DX³ oraz cechy jakimi się charakteryzują.

Zabezpieczenia nadprądowe i różnicowoprądowe serii TX³

Seria TX³ jest przeznaczona do większości instalacji elektrycznych – od nowoczesnych mieszkań, przez budynki komercyjne, biura, budynki użyteczności publicznej po zakłady przemysłowe.

W skład oferty wchodzą:

  • wyłączniki nadprądowe S 300 TX³- są aparatami o zdolności zwarciowej 6000 A według normy IEC/EN 60898-1, dostępne w wykonaniach 1P, 2P, 3P i 4P,  w charakterystykach czasowo-prądowych B, C i D o prądach znamionowych od 0,5 do 63 A.
  • wyłączniki nadprądowe S 310 TX³- są aparatami o zdolności zwarciowej 10 000 A według normy IEC/EN 60898-1.  Dostępne charakterystyki czasowo-prądowe to B i C.
  • wyłączniki różnicowoprądowe P 300 TX³ – dostępne w wykonaniach 2P i 4P, typu AC lub A o znamionowych prądach roboczych od 16 do 63 A i znamionowych prądach różnicowych 10, 30, 100, 300 i 500 mA.

img

Nowa konstrukcja zaczepu dla aparatury serii TX³

Wszystkie wyłączniki nadprądowe jak i różnicowoprądowe serii TX³ to aparaty o szerokości 1 modułu na biegun, czyli ok. 17,5 mm. Seria TX³ została specjalnie przystosowana do łatwiejszego montażu na wsporniku TH 35 dzięki nowej konstrukcji dolnego zaczepu. Zaczep ten umożliwia niezależne wypięcie aparatu bez demontażu sąsiednich urządzeń w tym samym rzędzie, połączonych szyną łączeniową.

Zmieniona została także konstrukcja okienka na etykiety opisowe. Nowe okienko w formie wysuwnej szufladki zapewnia łatwe ulokowanie etykiety i trwałą ochronę przed jej przemieszczaniem się także podczas transportu.

W stosunku do poprzedniej wersji wyłączników nadprądowych S 300 w nowej serii TX³ została zwiększona pojemność zacisków aż do 35 mm2. Zaciski przyłączeniowe dolne są przystosowane do wykonywania połączeń za pomocą szyn łączeniowych grzebieniowych.

 

Zabezpieczenia nadprądowe i różnicowoprądowe  serii DX³

Aparaty tej serii DX³ są dedykowane szczególnie do instalacji, gdzie potrzeba zapewnić większą niż standardowo zdolność zwarciową oraz ciągłość zasilania (np. duże obiekty przemysłowe, serwerownie, szpitale itp.).

W tym celu aparaty serii DX³ zostały wyposażone w dodatkowy zacisk, umieszczony na tylnej części obudowy, umożliwiający ich zasilanie przy wykorzystaniu Systemu Optymalnego Rozdziału Energii HX³ do 125 A, bez użycia oprzewodowania.

System ten składa się ze specjalnych bloków rozdzielczych (do montażu w rozdzielnicach od XL³ 160 do XL³ 4000), modułu zasilającego, dzięki któremu bloki osiągają wartości prądu znamionowego do 125 A oraz modułów przyłączeniowych instalowanych do tylnych zacisków aparatów serii DX³ (jeden na każdy biegun wyłącznika). Moduły przyłączeniowe dostępne są w 4 różnych wykonaniach i kolorach w zależności od toru prądowego, do którego dany biegun aparatu ma zostać przyłączony (L1, L2, L3 lub N). W przypadku gdy takie rozwiązanie systemowe nie jest potrzebne, aparaty zabezpieczające serii DX³ można również instalować przy użyciu tradycyjnego oprzewodowania bądź szyn przyłączeniowych.  

img

 

Aparatura zabezpieczająca serii DX³ i System Optymalnego Rozdziału Energii HX³  do 125 A

W skład oferty serii DX³ wchodzą:

  • wyłączniki nadprądowe S 300 DX³ (zdolność zwarciowa: 6000 A wg. IEC/EN 60898-1 / 10kA wg. IEC/EN 60947-2) - oprócz standardowych wykonań znajdziemy także wykonanie 1P+N, zawierające tor fazowy i neutralny w jednym module. Takie aparaty dostępne są w charakterystykach B i C, o prądach znamionowych od 1 do 40 A.
  • wyłączniki nadprądowe S 310 DX³ (zdolność zwarciowa: 10 000 A wg. IEC/EN 60898-1 / 16kA wg. IEC/EN 60947-2) i wyłączniki nadprądowe S 320 DX³ (25 kA lub 50 kA wg. IEC 60947-2) - DX³ w porównaniu do serii TX³ zawiera także aparaty o charakterystyce D (S 310) oraz o prądach znamionowych powyżej 63 A (80, 100 i 125 A), które mają szerokość 1,5 modułu na biegun.
  • wyłączniki różnicowoprądowe P 300 DX³– w tym zakresie oprócz typów AC i A znajdziemy również wykonania specjalne: Hpi (odporne na niepożądane wyłączenia w zakłócanych środowiskach), S (selektywne) oraz nowość w ofercie Legrand - typ B – wyłącznik różnicowoprądowy wykrywający prądy różnicowe wyprostowane stałe. Dostępne są również aparaty na prądy znamionowe powyżej 63 A ( 80 i 100 A).
  • wyłączniki różnicowonadprądowe P 310 DX³ - W zakres oferty wchodzą aparaty 2P i 4P na prąd znamionowy od 6 do 40 A, o charakterystyce B lub C, znamionowych prądach różnicowych 10, 30 i 300 mA, typ AC i A. Otrzymanie aparatu na prąd znamionowy powyżej 40 A możliwe jest przez połączenie wyłącznika nadprądowego serii DX³ z blokiem różnicowoprądowym PR 300.
  • bloki różnicowoprądowe PR 300 DX³ - W ofercie tych bloków znajdziemy wykonania 2P, 3P i 4P, na prądy znamionowe od 40 do 125 A, znamionowe prądy różnicowe od 30  do aż 3000 mA oraz typy AC, A lub Hpi. Nowością w tej ofercie są także innowacyjne bloki różnicowoprądowe zintegrowane z licznikiem energii elektrycznej bądź z analizatorem sieci. Takie urządzenie umożliwia dodatkowo pomiar najistotniejszych wielkości elektrycznych lokalnie na wyświetlaczu LCD bądź zdalnie przy wykorzystaniu transmisji danych za pomocą standardu RS 485.

Pomimo różnic w przedstawionych seriach TX³ i DX³ oferty te są ze sobą kompatybilne i można je łączyć przy realizacji dowolnego projektu. Dzięki zunifikowanym wymiarom i oznaczeniom aparaty z obydwu serii zainstalowane w jednej rozdzielnicy utrzymują jej spójny wygląd.

Wspólne dla aparatów serii TX³ i DX³ są także urządzenia wyposażenia pomocniczego, wśród których znajdziemy styki pomocnicze i sygnalizacyjne, wyzwalacze wzrostowe i podnapięciowe, napędy zdalne, akcesoria do zarządzania oprzewodowaniem oraz akcesoria bezpieczeństwa i obsługi.  

Poznaj pełną ofertę aparatury modułowej i pomiarowej Legrand >>

Artykuły i porady

Które mogą Cię zainteresować

System zarządzania energią EMS CX³
W dobie cyfrowej rewolucji, rozwijających się technologii IoT (Internet of Things) oraz wzrastającego znaczenia idei poprawy Efektywności Energetycznej w budynkach, której udziałem staje się także branża elektrotechniczna, lokalny pomiar w rozdzielnicy elektrycznej coraz częściej zostaje zastępowany zdalnym, zcentralizowanym oraz inteligentnym monitoringiem całej instalacji. Rosnące zainteresowanie Certyfikacją Zielonych Budynków...
Zobacz więcej
Wideodomofon Classe 300x13e - Smart
Wideofon CLASSE 300X13E to nowy aparat marki Bticino, wyposażony w Wi-Fi. Funkcją, na którą warto zwrócić uwagę, jest możliwość połączenia wideodomofonu ze smartfonem. Dzięki temu każdy domownik w intuicyjny sposób może obsługiwać domofon ze swojego urządzenia mobilnego. Więcej informacji na temat tego rozwiązania znajdziesz poniżej.
Zobacz więcej

Produkty legrand

newsletter

NEWSLETTER

Chcesz otrzymywać informacje o naszych nowościach i aktualnościach? Zarejestruj się!
Zapisz się