Skip to main content
Logo print

Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris | Legrand Poland

Solaris
06/12/2022

Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris

Poland

Synchrotron SOLARIS jest nowoczesnym urządzeniem generującym precyzyjne promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie od podczerwieni do promieniowania rentgenowskiego. Wiązka wytwarzanego światła wnika w strukturę materiałów i pozwala poznać jej budowę.

NARODOWE CENTRUM PROMIENIOWANIA SYNCHROTRONOWEGO SOLARIS


Z synchrotronu będzie korzystać wielu specjalistów takich jak lekarze, chemicy, biolodzy, fizycy, archeolodzy. Urządzenie badawcze otworzy nowe możliwości w wielu dziedzinach nauki. Będzie wykorzystywane między innymi do wczesnego wykrywania chorób, w badaniach nad nowymi lekami czy przy prześwietlaniu fragmentów próbek. Zespół badawczy Uniwersytetu Jagiellońskiego, przy którym funkcjonuje centrum SOLARIS, ściśle współpracuje z podobnym ośrodkiem synchrotronowym w Szwecji (MAX-lab w Lund).

Za zasilanie tak nowoczesnego technologicznie obiektu odpowiadają urządzenia i aparaty firmy Legrand. Energia elektryczna niskiego napięcia od transformatorów energetycznych do rozdzielnic XL³ 4000 prowadzona jest w formie czterech mostów szynowych SCP 2500A o długości 23 m. Następnie szynoprzewody MR 250A Zucchini jako linie rozdzielcze o długości 200 m zasilają szafy rackowe w tunelu technologicznym, linaka oraz linie badawcze w hali eksperymentalnej.

Rozdzielnice XL³ 400A zasilają szafy rackowe w galerii serwisowej pierścienia akumulacyjnego jak również obwody budynkowe.

Szynoprzewody dzięki swojej stalowej szczelnej obudowie o stopniu szczelności IP55 chronione są tzw. klatką Faradaya przed silnymi polami EM i generowanym promieniowaniem. Podobnie aparaty zabezpieczające, sygnalizacji i sterowania firmy Legrand chronione są przez stalową obudowę rozdzielni XL³.